Tudtad, hogy a Kövesligethy Radó földrengéskutató bunkere a Sas-hegyen látogatható?

 

Kevesen tudnak róla, hogy a Sas-hegy gyomrában, körülbelül 70-80 méteres mélységben alagutak, izgalmas helyiségek találhatók. A közel 100 évvel ezelőtt kialakított járatok ma is használatban vannak, sőt látogathatók is akár. Évtizedek óta ugyanis az ország egyik legfontosabb földrengésmegfigyelő állomása működik itt.

 

IMG 20240927 181127

A Sas-hegy és a Kövesligethy Radó földrengéskutató bunker története

 

40-es évek: II. világháborús parancsnoki bunker

A ma ismert földalatti létesítmény egykor katonai célokból lett kialakítva. Akárcsak számos másik magyarországi bunker esetében, a Sas-hegyi pincerendszer története is a második világháború éveire nyúlik vissza, amikor a hegy gyomrában természetes üregeket felhasználva óvóhelyrendszert alakítottak ki. 

Úgy gondolták, hogy Budapest védelmében a Sas-hegynek kulcsfontoságú szerepe van, és ez később a főváros ostroma során be is igazolódott. A védelem ezen szakaszát a hegy gyomrában kialakított parancsnokságról irányították, ami rádióállomásként és bunkerként is funkcionált. A német és magyar védők itt közel egy hónapig, szinte utolsó emberig ellenálltak a szakadatlan szovjet támadásoknak. Nyomós okuk volt erre: a hegy elfoglalását követően az ostrom végéig az ide telepített szovjet tüzérségi ütegek óriási pusztítást okoztak a várnegyedbe visszaszorult védőknek.

50-es évek: Titkos alagutak és gombák

Egyes városi legendák szerint a Sas-hegyi bunker földalatti összeköttetésben állt a Kis-Gellérthegyben található létesítményekkel, de erre utaló bizonyítékok máig nem kerültek elő. Ez azonban nem csökkent az obszervatórium által jelenleg használt egykori bunker földalatti helységek és folyosók “U” alakú ismétlődéseinek izgalmasságán.

Az ‘50-es évek folyamán a létesítményt állítólag gombatermesztésre is használták, a háborút követően azonban ezt leszámítva kihasználatlanul állt.

60-as évektől napjainkig: Földrengésvizsgáló állomás

1963-tól kezdve a mai napig itt működik a magyarországi földrengésvizsgálat egyik legfontosabb intézménye, a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium. Az intézményt – mely eredetileg a Magyar Nemzeti Múzeum alagsorában kapott helyet – névadója, a tudományterület egykori kiemelkedő művelője alapította 1906-ban. Innen költözött később a Sas-hegy gyomrába, hogy a város “zaját” az érzékeny mérőeszközök kevésbé vegyék fel. A meglévő helyiségeket ekkor szigeteléssel látták el, mai képét a mérőállomás ekkor kapta.

A régebbi műszerek  ma is megtekinthető a lent kialakított mini kiállításban.

 

IMG 20240927 181344

Az egykori tonnás berendezéseket azóta porszívó méretű modern felszerelések váltották fel, ami jelenleg egy vödör alatt bújik meg, és olyan érzékeny, hogy a teremben való gyaloglást is érzékeli.

 

IMG 20240927 181330

Hogyan látogathatod meg a Kövesligethy Radó földrengéskutató bunkert?

 

Az obszervatórium ugyan napi szinten működik, de időnként van lehetőség látogatásra. Fix nyitvatartás ezen sorok írásakor nincs, ismeretterjesztő programok, nyílt napok keretei közt nyitják meg időszakosan.

Sem a folyosók szélessége, sem a belmagasság nem mondható tágasnak, de sem kúszni nem kell, és eltévedni nem fogsz, ha idelátogatsz. A hőmérséklet a felszín alatti mélység ellenére kellemes, de legyen nálad pulóver, ha fázós vagy akár kabát is. 

A bunkernek két bejárata van az Obszervatórium területén, és egy vészkijárat szellőzője a Sas- hegyi tanösvény mentén:

IMG 20240927 181911

 

IMG 20240927 182609

 

IMG 20240927 183625

Hol található?

1112 Budapest, Meredek u. 18.

 

Látogasd meg az obszervatórium weboldalát és facebook oldalát, hogy időben értesülj a legközelebbi látogatásról!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük