Végre látogatható a Mechwart téri bunker óvóhely
Vajon mit rejt az 1950- es években titkos legendákkal tarkított Mechwart téri légoltalmi óvóhely, vagy más néven bunker? Abban a Szerencsé helyzetben vagy, hogy mára már látogató…
Története:
A XVIII. században téglagyár, és agyagbánya működött, amit a Sunnluthner, Jálics, Christen családok birtokoltak. A XIX. században ezeket felszámolták, és a főváros betemetette a gödröket , és 1897- ben parkosították a területet.
A Mechwart Liget közepén az akkori gödör szélére az 1953- es években a Magyar Dolgozók Pártjának épülete is elkészült, amely jelenleg az Önkormányzat épülete. Emellett található az óvóhely, ahová a Pártház munkatársai menekülhettek volna. Innen irányították volna a kerület védelmét, és a kármentesítést.
1956- ban a forradalom elfoglalta a Párt székházat, akik ki is költöztek, és a szovjet katonai parancsnokságé, majd a II. kerületi Tanácsé lett. Ezután az óvóhely mint megannyi polgárvédelmi létesítmény raktárként működött. 1990- ben a II. kerületi Önkormányzaté lett.
2024 májusában az Önkormányzat felújította, és helytörténeti múzeumot hozott létre.
A látogatása jelenleg a nyitvatartási csak előre kiírt időpontban lehetséges!
Kialakítása:
Eredetileg a Ferences Rend borospincének készíttette, ezért van ilyen boltíves alakja a nagy teremnek. A Ferences Rend kertje felöl van a bejárata a légoltalmi pincerendszernek, ami jelenleg a vészkijárat.
Megközelítése a Margit körút felöl a Mechwart lépcsőn.
A parkolás nehéz a környékén, és fizetős övezet.
A jelenlegi bejáraton lépcsőn mehetünk le, ahol az előírt léghullám elleni lökésgátló törés van.
A bunker tetején 3 kővel rakott szellőző készült, amit nemrég fém csövekre cseréltek.
A főbejárata a parkolóból nyílik.
Lépcsőn lehet lemenni, majd jobbra egy kis helyiség, balra pedig a nagy terembe érünk. Itt 70 db összecsukható ágy volt.
Szellőzőrendszer volt kiépítve, ami védett a mérges gázoktól., így a vegyi támadásoktól is védett. Ennek a maradványai a kiállítást képezik.
A nagy terem végénél jobbra 6 kis 2 nm helyiség található, ezek voltak a wc- k, most digitálisan lehet bejárni a kerületet az itt felrakott képernyőkön, ill. készíthetsz palackpostát.
Tovább egyenesen a lezárt vészkijárathoz jutsz.
A múzeumban sok digitális eszközt elhelyeztek, így az érintőképernyőkön a II. kerületről sok mindent megtudhatsz akár egy kvízjátékon keresztül.
A legérdekesebb a palackposta a nagyterem bejáratánál, egy palack megírod az üzeneted a jövőnek, beteszed a műanyag csőbe, és a gombot megnyomva a vákuum beszippantja a csőrendszerbe.
A nagy termet melegítő panelekkel próbálták felfűteni.