Ki és milyen esetben menekülhetne a metró óvóhelyre?

 

Egy földalatti hely, melyet számtalan városi legenda, összeesküvés-elmélet és rejtély övez. Ma is felkészült, vészhelyzet esetén használható, és – bár nagyon ritkán és csak kevesek számára – még látogatható is. Kiknek nyújtana védelmet és mennyi ideig a metró óvóhely?

Tudtad, hogy Budapesten jelenleg csak egyetlen hivatalos óvóhely létezik, ahova menekülhetnénk atomtámadás, vagy más katasztrófa esetén? Ez a metró óvóhely, a 2-es és a 3-as metróvonalak bizonyos szakaszait, állomásait foglalja magában. Hallomásból sokan tudnak róla, a pontos adatok mégsem közismertek; merüljünk most alá és látogassuk meg a metró óvóhelyet!

 

Hol található pontosan a metró óvóhely?

 

A 2-es metró vonala a Déli pályaudvar és a Keleti pályaudvar között, a 3-as vonala a Határ út és  Újpest-Központ között lenne alkalmas arra, hogy ellenálljon a különböző kihívásoknak. Az 1-es metró túl közel van a felszínhez, a 4-es metró pedig már nem acélból, hanem betontübbing-elemekből készült, így ezek nem nyújtanának megfelelő biztonságot.

A metrót hatalmas, hermetikus kapukkal zárnák le, melyek egy részét te is megtalálhatod egyszerű civilként; járj például nyitott szemmel a Deák téren a 2-es és a 3-as metró közötti átvezető folyosón, és megtalálhatod a nyílást a falban, ahol a kapu záródna. Szintén látható a Kálvin téren a 2-es és a 4-es metró közötti szakaszon. A kapuk lezárása után túlnyomást (expanzió) hoznának létre, hogy egy esetleges robbanás esetén a légnyomás illete a lökéshullám ne tegyen kárt bennük.

 

12 szektor, 220 000 ember

 

– elvileg ennyi a teljes kapacitás a metró óvóhelynek. Ez azonban leginkább elméleti szám, hiszen a karbantartások miatt többségében nem elérhető egyszerre mind a 12 szektor, és a beengedés is a külső helyzettől függene – ha eszkalálódik a veszélyhelyzet, lezárják a kapukat, akár tele bunker, akár nincs. A lakosságnak körülbelül 10-20 perc állna rendelkezésre, hogy lemeneküljenek a metró rendszerébe.

A túlélés körülbelül 72 óráig lenne biztosított, az 500 lóerős/ 22KW- os dízel aggregátorok gondoskodnának az áramellátásról, a csápos kutak pedig a vízellátásról, és természetesen „szociális helyiségek”, azaz wc-k is rendelkezésre állnak. A szellőztetést és a levegő biztonságát szellőztetőrendszer és háromfokozatú szűrő biztosítja, mely ki tudja szűrni a harci gázokat és a radioaktív port. Ezek szűrőbetéteit a mai napig rendszeresen cserélik. A 3-as vonal bizonyos állomásain felszíni mérőállomások vannak kialakítva, így meg lehetne figyelni a kinti helyzetet, például mérni a radioaktív sugárzást.

Étel-ital, gyógyszerek és pokrócok azonban nincsenek felhalmozva, hiszen a lakosság csak rövid ideig tartózkodhatna a lenti területeken.

Némely városi legendával ellentétben a metró nem „VIP-óvóhely”, hanem a civil lakosság védelmét szolgálná, méghozzá érkezési sorrendben. Ez alól kivételt képez az F4, az úgynevezett Rákosi-bunker, ami a pártvezetés számára nyújtott volna biztonságot, de valójában soha nem lett befejezve.

 

Atombiztos-e a metró óvóhely?

 

A válasz sajnos nem igazán, pontosabban már nem. A hidegháború alatt úgy építették, hogy ellenálljon egy korabeli stratégiai fegyver támadásának, de azóta annyit változtak tömegpusztító eszközök, hogy már nem mondhatnánk 100% biztonsággal, hogy a metró megfelelő menedéket nyújt. Az egyes szektorok egyébként eltérő mértékben állnak ellen a különböző támadásoknak, a mélyebben lévő részek értelemszerűen biztonságosabbak.

Ennek ellenére a metró személyzetének erre kiképzett csapata a mai napig gondoskodik a készenléti állapot fenntartásáról, az állagmegóvásról, a karbantartásról, hiszen az atomtámadáson kívül számtalan olyan veszélyhelyzet merülhet fel, ahol a metró adna menedéket. Ilyen lehet egy természeti katasztrófa, civilizációs vagy politikai katasztrófa, hurrikán, extrém vihar… Erről azonban nem a metró dolgozói döntenek, a védelem megszervezése és irányítása a Katasztrófavédelem feladata.

 

Látogatható-e a metró óvóhely?

 

Többségében nem, hiszen ez egy mai is aktív polgári védelmi létesítmény. Nagyon ritkán, nagyon szigorú feltételek mellett lehet néha-néha elcsípni egy látogatási lehetőséget, olyankor is előre le kell adni a személyi igazolvány számát és a személyes adatokat, és csak saját célokra szabad fotókat készíteni, azokat nem lehet publikálni.

Éles látogatásra pedig reméljük, soha nem kerül sor…

Képgalériánk biztonsági okokból titkosított!

Ez a tartalom jelszóval védett. Megtekintéséhez meg kell adni a jelszót: