Rejtett bunkerösvény – Naucna Stezka- Lehkého opevnění objektumok Csehországban
Szeretsz kirándulni és érdekel a második világháború? Hallottál már a cseh Maginot-vonalról? Olvass tovább és ismerd meg a következő úticélodat!
Mindenki jól ismeri a második világháborús francia védműrendszer, a Maginot-vonal történetét. Kevesen tudják azonban, hogy Németország egy másik szomszédja is igyekezett erődítmények építésével megelőzni, feltartóztatni vagy lelassítani az esetleges német támadást. Ezek közül a várt formában végül egyikre sem került sor, de a „cseh Maginot-vonal” a mai napig izgalmakat tartogat a történelem szerelmeseinek.
A soha nem használt cseh Maginot-vonal
Az 1930-as évek második felére nyilvánvalóvá vált, hogy Hitler Németországhoz akarja csatolni a szomszédos németlakta területeket. Csehszlovákia a nagyszámú német kisebbsége miatt okkal tartott egy esetleges háborútól. Erre felkészülendő egy nagyszabású honvédelmi projekt-sorozat vette kezdetét, amelynek célja a “cseh Maginot-vonal” létrehozása volt. A párhuzam nem ámítás, a tervezésben a francia hadsereg is részt vett, a vállalkozás léptéke pedig jól mutatja a cseh kormány tisztánlátását. A beruházások 1936-ban indultak meg, a teljes védelmi rendszer azonban csak az 50-es évekre készült volna el. Magán munkaerő bevonásával két év alatt így is komoly eredményeket sikerült elérni, az 1938-as müncheni egyezményig 264 nehéz, és körülbelül 10 ezer könnyű védelmi objektum készült el. Bevetésükre azonban így soha nem került sor.
A németek az egyezmény értelmében megszállták a határmenti, németlakta Szudéta-vidéket, ahol jellemzően az objektumok nagy része volt található. Ezt követően főleg gyakorlatokra, tesztekre használták ezeket, részben itt fejlesztették ki a franciák és belgák ellen használt támadó taktikáikat és fegyvereiket. Számos objektum elpusztult vagy használhatatlanná vált. A háború második felében voltak ugyan erődítési és felújítási próbálkozások, azonban ezek elhanyagolhatók. A cseh határvidék védelmi objektumainak egy része ennek ellenére a mai napig viszonylag jó állapotban, épségben megmaradt és látogatható.
Mit is jelent az, hogy lehkého opevnění?
Lehkého opevnění szó szerint azt jelenti: könnyű erődítmény. Ezek a szabványosított objektumok a domborzati viszonyokat kihasználva, stratégiai pontokon lettek elhelyezve, a közöttük kialakított akadályokkal és lőállásokkal együtt alkottak védelmi vonalat. A rendszer a következőképpen működött:
- az objektumok a támadók oldaláról szinte sebezhetetlenek voltak
- a támadók ezeket megkerülve gyalogsági és anti-tank barikádokba ütköztek
- az objektumokból leadott géppuska és tüzérségi oldaltűz hatalmas károkat okozott a támadóknak
- A bunkerek egymást fedezték, minden bunker két másikat fedezett
Az objektumok sebezhetetlensége abból fakadt, hogy az elülső falak elé sziklákkal megerősített földsáncot húztak, ami a legerősebb tűzfegyvereknek is képes volt ellenállni, valamint az objektumok részleges rejtettségét biztosította. A maximális védelem érdekében a védők ablaknyílások helyett periszkópokon keresztül tudtak tájékozódni. Mindkét oldalsó irányba géppuska nézett, a bejáratot a legbiztonságosabb hátsó oldalra helyezték el. Szabvány szerint az objektumok saját légkezelő és légtisztító berendezéssel, egy kéthengeres aggregátorral, valamint árnyékszékkel és egyéb alapvető berendezésekkel rendelkeztek. Egy szellőzőre emlékeztető nyílást a kívülről bedobott gránátok kihajítására tartottak fenn.
Összefoglalva: a cseh könnyű erődítmények a híres-hírhedt Maginot-vonal védműveihez képest luxusbunkernek számítottak.
Az Objekt Lehkeho Opevneni bunkertúra
A cseh könnyű erődítmények tehát különböző típusokban és a helyi adottságokat kihasználva készültek. A Srbská Kamenice és Všemily környéki 37-es objektumok között több altípus is megtalálható és mind a kilenc védmű eltérő kialakítású, így különösen érdekes sorban mindegyiket végigjárni. Ebben nem vagy magadra hagyva, két objektum nem csupán fel lett újítva, de múzeum is üzemel benne. A nyár folyamán jellemzően még katonai felszerelések kipróbálására is lehetőséged van. Az ilyen jellegű programokról a múzeum (cseh nyelvű) facebook oldalán tájékozódhatsz.
Nyitvatartás: 10:00- 18:00
Táv: kb. 4 km könnyű terep
Megközelítés autóval: Csehország északkeleti részén a német határhoz közel, Decintől kb. 20 km Srsbka Kamenice és Jetrichovice között található. A Srbská Kamenice Feri.sout- nál indul a túra, itt kell leparkolni, innen már táblák jelzik az utat.
A múzeum bunker körtúra
A bunkerben 6 fő teljesített szolgálatot egyszerre. Egy fő a géppuskát kezelte, társa a periszkópot, és az újratöltést. Ugyanígy a túloldalon is. Középen a bejáratot egy fő védte, egy fő telefonált, és a kézi levegőzetést kezelte, mert a lövések miatt rossz lett bent a levegő.
A kihullott lőszerek egy vájúba estek, és alatta egy ládában gyűltek. A wc egy vödör volt. A bejárat mellett egy ferde cső a bejáratot védte olymódon, hogy ezen keresztül dobták ki a gránátokat, így védve a bejáratot.
Innen egy közel 3 kilométer hosszú tanösvény vezet végig a legjobb útvonalon, amin az objektumok megismerését ábrákkal ellátott információs táblák segítik. A tanösvény a Srbská Kamenice-ben található Ferdinandova soutěska buszmegállótól indul és a Pod Kaštany étteremnél végződik. Az útvonalon egy via ferrata, azaz vasalt sziklafal is található, ami saját beülő felszereléssel, saját felelősségre megmászható. A túrázni vágyók számára továbbá a környéken több túraútvonal is rendelkezésre áll, legyen szó könnyed sétáról vagy hegymászásról. Így nem csak a történelem, de a kirándulás és a természet szerelmeseinek is érdemes ide ellátogatni!
A múzeum weboldala (cseh nyelven): https://lehke-opevneni-vsemily.webnode.cz/
Egy dózerút emelkedik, majd pár száz méter után jobbra található az első bunkermúzeum. Belépőt kell venni.
Innen 500 m után egy hasonló objektum, ahol egy kis házikó is van. Nagyon kedves a házigazda, és a fia. Mindketten terepszínben. Elmesélik a történetét, és megmutogatják a bunker felépítését, működését.
Az úton haladsz tovább, majd mikor kezd lejteni balra bújik meg a köv. bunker, visszatérve az útra pár száz méter után elágazik, mi balra megyünk. Legyél szemfüles, de ki is vannak táblázva az főút mellett bunkerek. Miután felértél a dombtetőre az útjelzőket követve balra fordulsz egy kisebb ösvényre. Ez a hegygerincen halad bunkerekkel szegélyezve, és eléred a műutat. Ezen haladsz, balra a Viaferrata Kavarnicka gyakorlóhely, majd visszaérsz a kocsihoz.
Itt találod a túristatérképet: