Mit kell tudni a péceli Bajtemetés bunkerről?

 

A hidegháború idején épült a Péceli Bajtemetés bunker rendszer, mely parancsnoki központként, és rádió lokátor központként működött. A találgatások ellenére, itt rakéták sosem voltak. A legenda szerint itt vertek agyon, és temettek el egy disznópásztort, akit Bajnak hívtak. Innen a hely neve.

IMG 20240129 135207

Hogyan juthatsz ide?

 

Budapest- M0- Pécel útvonalon, és ha beírod, hogy Pécel Bajtemetés két útvonalon is idejöhetsz. De kocsival nem tudsz végig jönni. Az alsó út egy paraszttanya melletti sorompóig vissz. Itt tudsz parkolni, és innen kb. 15 perc séta fel a dombtetőre. A másik út a felső, egy föld útig visz, ami zsákutca, innen gyalogolhatsz a sáros szántóföld mellett, kb. 10 perc, de vízszintes az út.

 

Mit találsz itt Bajtemetésen?

 

Egy elhagyatott szovjet katonai bázist, ami mára az enyészeté. Itt állomásozott a 42. kommunikációs katonai ezred.

A legenda szerint rakéták tárolására használták, de ezt cáfolták, így valószínűbb, hogy rádió átjátszók, vagy katonai járművek rejtekhelyéül szolgálhatott.

Rádiós, és kommunikációs egységet helyezték itt el. Az R-444 típusú átjátszó tornyokat teherautókon szállították, R410 típusú antennákkal, melyekkel 150- 250 km távra tudtak kommunikálni. Az antennák 24 db duplex csatornát tudtak üzemeltetni. 6 db R410-es antenna volt telepítve, 4 db a nyugati oldalon, 2 db a keleti részen.

Eredetileg a sorompós út vezetetett a bunkerig, és vezet ma is. Bal oldalt feltűnik a szögesdrót kerítés maradványa. Majd mész egyenesen, ahol már látod a nagy beton placcokat. Nemsokára elérsz a 16 m magas geodéziai toronyig, mely 1970- ben épült. Jelenleg a belsejében nincs már se lépcső, se létra, így felmenni nem lehet.

A toronytól visszafelé balra egy kis beton építmény található kb. fél méteres fallal, az alja csempézett. Ez régen szökőkút volt.

A toronytól visszafele jobbra, és balra is található egy kb. 50 m hosszú nagy fedezék, ahová az autók be tudtak állni, hogy fentről ne lehessen őket látni. Ilyen fedezék van még egy a bunker után is. Ezek az alagutak a 80- as években épültek.

A fedezékek után egy nagy domb található, ami régen külön körbe volt kerítve, hiszen ez a parancsnoki bunker volt két fő bejárattal. A híradós parancsnoki bunker ún. AU-13-as 1 m széles előregyártott ívelemekből összerakva.

Ahogy belépsz a bunkerbe, visszakerülsz az időben a feszültség és a bizonytalanság által meghatározott korszakba. Világítás nincs, és semmilyen tárgy nem található benne. Feketék a falak, mivel elégették benne még a kábeleket is. De így is van egy hangulata. 

Lássuk a képeket:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük