A Lovászi óvóhely  kapcsolata az olajiparral

 

Kevesen tudják, hogy a dél- nyugati határrészen létezett egy fontos üzem ami olajkitermeléssel foglalkozott, ez volt a MAORT. Munkásaiknak egy hatalmas légvédelmi óvóhelyet építettek. Ennek hátterét nézzük meg, és persze magát az óvóhelyet…

 

IMG 20241026 144040

A zalai olajfúrások

1936- ban kezdett itt olajfúrásokat a MAORT (Magyar Amerikai Olajipari Rt.).

Az első kút ami sikerre vezetett az L1 kút 1940- ben, ami már olyat termelt. Dr. Papp Simon vezette a fúrást, később a cég vezérigazgatója lett, majd elvitte az ÁVÓ, bebörtönözték, majd folytatta a munkát…

 

IMG 20241026 121937

Az olajfúrások fellendítik a falu, és a környék életét. Munkásokat toboroznak, és végül csak Lovásziba 1200 új munkásember költözik. A munkások kiemelkedő béreket kapnak. Egy óra munkáért itt annyit kapnak, mint máshol 1 napiért. Az amerikaiak nagyon figyelnek a munkások jólétére, így lakásokat, házakat építenek nekik. Mozi, színház, és kocsma épül. Bár strandra nem kapnak engedélyt, de tűzi víz tározóra igen, így megépül a 30 m- es medence startkövekkel, és egy gyerekmedence is. Így megnyílhat a strand. Az országban először itt vezetik be a házakba a gázt ingyenesen, és a használatáért sem kell fizetni. A lakosság védelmében a lakótelep alatt megépítik az óvóhelyet.

1941- ban az amerikai olajfúrókat a háború miatt hazarendelik.

1944- ben az egyik olajkút kigyullad (L94), és napokig ég, majd elnyeli az 50 m magas tornyot, és befullasztja magát. Jelenleg a helyén egy kis tó van. A lángoló olajtorony a délről érkező vadászgépek tájékozódását is segítik a háborúban.

A második világháború után államosítják, de az olajipari vállalat kezelésében marad.

1992- ben egyedi védettség alá kerül.

Eddig kb. 6 millió tonna olajat termeltek ki. Jelenleg az olajkutak nem működtethetőek gazdaságosan, pedig még 30% lenne kitermelhető. Lovászi környékén több mint 500 olajkút van.

 

IMG 20241026 121054

Tárlatvezetés a Lovászi bunkerben

 

A Lovászi bunker története

 

A bunkert a MAORT olajtársaság építette. Az olajkitermelés fontossága miatt a dolgozóknak, és azok családtagjainak épült kezdetben 100 fő részére.

1950- ben a tatabányai bányászok kibővítették, így már ezer fősre növelve a tereit.

Az 1900- as évekig megőrizte jó állapotát. Katasztrófavédelmi gyakorlatokat tartottak benne, ahogy a legtöbb ilyen hasonló létesítményben. De ezután az új tulajdonos, már nem foglalkozott vele, így a közműveket kikötötték, és az alsó szinten a talajvíz lett az úr.

Ezután az embercsempészek használták ideiglenes állomásként. Ide zárták be az afrikai, és ázsiai menekülteket.

Végül 2022- ben egy európai pályázat révén felújításra került, és a bunker múzeummá alakult, valamint egy tanösvény is kiépült Pákán. Bár ez utóbbi sajnos eléggé lepusztult.

 

IMG 20241026 140821

Óvóhelytúra Lovásziban

 

A bejárata régebben a gyárból nyílt. jelenleg már nem. 30 m mélyen egy hosszú 100 m – es folyosón lehet bejutni, majd a zuhanyzón kellett keresztülmenni (amennyiben nukleáris csapás lett volna), innen padokon tudtak pihenni, majd az öltözőben átöltözni. Jelenleg a bejáratai mind közterületre nyílnak.

Ahogy fentebb már említettük, a Lovászi bunkerben csoportos tárlatvezetéseket is tartanak, a belépő felnőtteknek 1 000 Ft, gyerekeknek 500 Ft/fő, jelentkezni a 06 30 26596014- es mobilszámon lehet.

A bunker teteje vékony kb. 3 sor téglából, és a ráhordott földből állt. A munkások megkapták kereteknek, így ide növényeket, és virágokat ültettek. Ez egyben jó álca is volt.

A létesítmény országos szinten is nagynak számít 1 km- es hosszával. Nem csak a dolgozók, hanem családtagjaik is helyet kaptak volna itt, ezért rengeteg folyosóval, saját víz- és áramellátással, szellőztetéssel, fűtéssel, telefonközponttal, orvosi szobával, sőt, még hullakamrával is rendelkezett. Úgy tervezték, hogy max. 48 órát töltenek itt a munkások.

A létesítménynek 3 bejárata volt, egy a gyár területéről, kettő pedig fentről az ún. Pontlakótelep házai mellől. Ez utóbbihoz 125 lépcső vezetett.

4 db tőzeg wc működött lent. Speciális eljárással. A wc tetejében helyezték el a tőzeget, az a wc fedél lecsukásakor a wc- be szórt egy adag tőzeget. Visszaállítva függőlegesbe a fedelet, annak aljába újabb adag tőzeg került a gravitáció miatt, felkészülve az újabb használtra.

Jelenleg elég rossz állapotban van, egy uniós pályázat segítségével legalább a világítást sikerült helyreállítani, így tud csoportokat fogadni. Remélhetőleg a jövőben sikerül még forrást szerezni komolyabb állagmegóvásra, felújításra is.

 

IMG 20241026 142627

Hogy lehet eljutni a Lovászi bunkerbe?

 

Lovászi Nagykanizsától körülbelül 50 kilométerre (8878 Lovászi (GPS: 46.552702, 16.554973), a szlovén-magyar határnál található. Budapestről autóval körülbelül 2, 5 óra, tömegközlekedéssel csak több átszállással lehet idejutni, kb. 4-5 óra az út. Érdemes ezért több naposra tervezni az itt tartózkodást, hogy legyen idő mást is megnézni a bunker mellett.

A bunkertúrát évente többször kiegészítik egésznapos túrával, ahol körbevezetnek az itteni másik két kisebb bunkerben, és a Vasfüggöny múzeumban is, legvégül egy finom gulyással vendégelnek meg a helyiek.

 

„Hétszobás”, és „Kétszobás” bunkertúra

 

A Vasfüggöny Múzeum munkatársai szerveznek hosszabb bunkertúrákat is, melyek során a határvidék hidegháborús emlékeit kutathatják fel a résztvevők túravezetővel, így nem muszáj egyedül nekivágni. A látogatókat keddtől szombatig előzetes bejelentkezés után fogadják. 

A Vasfüggöny múzeumtól visszamegyünk a főútig, itt jobbra szemben láthatjuk a volt Ávós laktanyát, ahol 200 fő lakott. Innen jobbra fordulva lesétálunk a temetőig. Ezzel szemben találunk egy emlékművet, mely a helyieket dicséri, amiért a falusiak visszazavarták a helyfoglaló szerbeket a gerincre a második világháború után. A temető mellett elindulunk egyenesen. Lassan egyre jobban emelkedik, majd az út ketté ágazik, mi jobbra tartunk a gerincen. Elhaladunk egy eléggé lehasznált ház mellett, melyet most kezdenek felújítani, tőle 20 m- re balra egy írás. Itt található a „Hétszobás bunker” (GPS 46.550175, 16.542324). Az úttól kb. 50- m- t kell bemenni, és az egyik bejárata jobbra, míg a másik bejárata az írás túloldalán jobbra található lent a földben. Ha sűrű a növényzet, akkor kissé keresgélni kell. A „Hétszobás bunker” a hét helyiségéről kapta a nevét, a bunker alja egyenetlen. Az egyenes vonalú szobák túloldalán van egy kijárat lépcsőkkel. Ez valószínű valami parancsnoki bunker lehetett…

 

IMG 20241026 101831

 

IMG 20241026 102154

 

IMG 20241026 101916

 

Visszatérve az útra kb. 500 m után jobbra egy kis ösvény vissz be a Kétszobás bunkerhez (GPS 46.5504052, 16.5436386) Ennek a bejárata is a föld alól nyílik. A bejáratnál vasajtó, és a bejáratot védő lőállás nyílása. Az ajtón belépve egy szoba, majd innen még egy szoba, amin szemből két lőállás látható.

IMG 20241026 103248

 

IMG 20241026 103009

 

IMG 20241026 102851

 

IMG 20241026 102025

Az ösvényre visszatérve lassan kiérünk egy szélesebb útra, amin lefelé haladunk, majd elérjük az L3 tankállomást. Jelenleg ez már nem működik.

Tovább haladva visszerünk a faluba.

Maga a túra kb. 2 óra, 8 km.

 

Vasfüggöny múzeum

 

A Vasfüggöny múzeumban régi háborús tárgyak tekinthetők meg, és több rövidfilmet a helyiek elmeséléséből. Kicsi a kiállítás, a filmek érdekesek. Ha már itt jársz érdemes benézni.

 

Vasfüggöny múzeum

Kinek ajánlott ez a túra?

 

A Lovászi bunker felnőtteknek, nagyobb gyerekeknek egyaránt ajánlott, a kisebbek számára félelmetes lehet a sötét, nyirkos, zárt terület. A kinti gyalogúra viszont bárkinek remek program, aki elég jó formában van a dimbes-dombos terep bejárásához! A kicsikre itt is érdemes különösen figyelni, mert a védvonal egyes elemei omlásveszélyesek lehetnek, a földön pedig lejáratok, aknák bújnak meg a növényzet alatt, így a túra fokozott óvatosságot igényel!

Ne hagyd azonban, hogy ezek elriasszanak: a Lovászi bunker, a védvonal és Páka környéki Maginot vonal bunkerei különlegesen izgalmas látványosság minden történelemrajongó számára!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük