Málenkij Robot bunker
„Ferencváros – Málenkij robot emlékhely megálló következik” – biztosan te is hallottad már a hangosbemondóban, ha az 1-es villamoson utaztál a Népliget és a Duna között. De pontosan mit rejt a Málenkij robot emlékhely, mire emlékezik, és mit láthatsz, ha leszállsz itt a villamosról?
Ez a bunker több szempontból is izgalmas, több dologra is emlékszik egyszerre. Kívülről nézve egy betonkocka, vasúti kocsikkal, belül pedig a Magyar Nemzeti Múzeum tárlatát tekintheted meg a szovjet típusú hadifogoly-táborokról.
A Magyar Államvasutak Ferencvárosi pályaudvarának légoltalmi óvóhelye
Az épület eredetileg a Magyar Államvasutak légoltalmi óvóhelye és vezetési pontja volt, tipikus „kocka-óvóhely“, azon belül is BGS típusú óvóhely, mely bomba, gáz és szilánk ellen nyújtott (volna) védelmet. Bár a kiállítás hatására azt hihetnénk, hogy a 2. világháborúban készült, valójában az ötvenes években kezdték építeni és 1954-ben adták át a bunkert. 4 szintje van a föld felett (és a városi legendákkal ellentétben 0 szintje a föld alatt). A falak 2,5 méter vastag betonból épültek, a teteje 2, 7 m vastag, az alapzat 2 m, és a kor más óvóhelyeihez hasonlóan ez is titkosított létesítmény volt, ami különösen ironikus, ha figyelembe vesszük, milyen jól látható akár messziről is.
Hivatalosan „életvédelmi létesítmény, óvóhely és vezetési pont“ volt a MÁV vezetősége számára, hogy innen irányíthassák a mentést, kárelhárítást és a vasutak további működtetését. 1000 fő fogadására készült a létesítmény.
Egymással szemben 2 bejárata van, ami speciális szilánkfogó ajtó, itt régen nem voltak, ez már egy újabb felújítás eredménye.
Belépve az egészségügyi átereszbe érünk, ahol egy bojler van zuhanyzóval. Akit fertőzés ért itt tudta volna lemosni a szennyeződést.
A földszinten egy lépcső alatti tárolóban voltak a tartalék akkumulátorok, arra az esetre, ha elmegy az áram, és amíg beindítják az aggregátorokat.
Az első szinten található a parancsnoki szoba, és a telefonos.
Minden szinten a lépcsőknél hagyományos vízöblítéses wc volt.
A fűtés néhány helyiségben elektromos fűtést volt, de a tartózkodókba nem volt fűtés, hiszen a sok ember miatt inkább hűtésre volt szükség. Egy ember fűtőértéke 300W.
A felső szinten voltak a légszűrők, az oxigén palackról az oxigén dúsítás, és a regeneráló szűrők. Itt található az ún. Kochkamra kieresztő szelepe, ami a bunker felső oldalából szívta a levegőt.
A lépcsőház belső tetején 2 db 1000 l víztartály volt ivóvíznek.
A túloldalt lent található az aggregátor gépház, ahol egy Ganz Jendrassik 2 hengeres típus látta volna el árammal ideiglenesen a létesítményt. Felette látható az üzemanyag tartály.
A mellette lévő helyiségben a telefonközpont volt.
A létesítmény kb. 1990- ig működött.
A Magyar Nemzeti múzeumhoz 2017- ben került.
A külső szoborkompozíció Párkányi Raab Péter szobrászművész munkája, 2017-ben készült el. Az egyik oldalon a vasúti kocsi belefut a kérlelhetetlenül robusztus betontömbbe, a másikon pedig kifut belőle, szimbolizálva, hogy az út folytatódik. A kompozíció értelmezéséről bővebben itt olvashatsz.
Málenkij Robot kiállítás
A Magyar Nemzeti Múzeum tárlata azoknak az embereknek állít emléket, akiket a szovjet megszállás alatt bevagoníroztak, és munkatáborokba szállítottak Magyarországon vagy a Szovjetunióban. Málenkij robot, azaz „kis munka” volt az ironikus elnevezése az elhurcolásoknak, ahonnan sokan évekig nem tértek vissza – vagy soha többet nem látta őket a családjuk. „A 2002-ig föllelt dokumentumok és a túlélők tájékoztatása alapján 1862 helységből 101 686 férfit, 29 212 nőt, összesen 130 898 személyt hurcoltak el málenkij robotra.” – írja a Wikipédia. A táborokban szörnyű körülmények vártak rájuk, kemény fizikai munkát kellett végeznie a férfiaknak és nőknek egyaránt, az élelmezésük pedig sokszor attól függött, hogy milyen teljesítményt nyújtottak az előző napon. Még a legjobb esetben sem volt azonban elegendő – az alultápláltság, a hideg, a rossz higiénés körülmények, az orvosi ellátás hiánya és a kemény munka miatt a halálozási arány nagyon magas volt.
Családunk egyik relikviáját egy lábbelit adományozott a múzeumnak, ami itt megtekinthető…
A tárlat Budapest 1944-45 évi ostromával kezdődik, bemutatja, hogyan és miért (vagy legalábbis mire hivatkozva) gyűjtötték össze az utcáról és szállították el az embereket. Megismerhetjük a hadifogolytáborok mindennapjait, a sanyarú körülményeket, és sok-sok egyéni, emberi sorsot, visszaemlékezést. A bunker zegzugos folyosói, ablaktalan helyiségei megadják az alaphangulatot a nyomasztó kiállításhoz.
A modern tárlaton mobiltelefonos applikáció, multimédiás alkalmazások segítségével még több információt megtudhatsz. A fiatalok számára rendszeresen tartanak múzeumpedagógiai foglalkozásokat, hogy jobban megérthessék a történelemnek ezt a borzalmas időszakát. Ez különösen fontos, hiszen a málenkij robot csak nemrég került be egyáltalán a történelemoktatásba.
A tárlatvezetést ált. Szabó Balázs építész vezeti, de helyettesítését szükség esetén Csecserics Arthur az Erődítés Történeti Egyesület vezetője végzi.
Hol található a bunker?
A Ferencváros vasútállomás mellett a IX. Remiz utca, és Fél utca sarkán. A térképen itt találod!
Hogyan tudod meglátogatni a Málenkij Robot bunkert?
Kívülről bármikor körbejárhatod a lenyűgözően hátborzongató épületet, elég leszállnod a villamosról az egyértelműen jelzett állomásnál. A belépéshez viszont előre be kell jelentkezni a malenkij@mnm.hu email címen.
Mint minden óvóhelyen, itt is érdemes melegen, rétegesen öltözni, a belső hőmérséklet 10-15 fok körül van, de ha sok látogató gyűlik össze, feljebb kúszhat a higanyszál.
Jegyárak:
- Tárlatvezetés magyarul: 1 800 Ft/fő
- Tárlatvezetés idegen nyelven: 2 800 Ft/fő
- Egyéni programjegy: 2 100 Ft/fő
A kiállítás csak előzetes bejelentkezés után látogatható, és csak tárlatvezetéssel. Részletek és jelentkezés a Magyar Nemzeti Múzeum MNM Málenkij Robot Emlékhely oldalán.