Bunkertúra Budapesten – 7 óvóhely a múltból

 

Te ismered Budapest összes bunkerét? Csokorba szedtük a legfontosabbakat, és egy virtuális bunkertúra során végigjárjuk az összeset. Bár nem mind látogatható a valóságban, de érdemes így is felkeresni őket, és legalább kívülről megcsodálni rejtekhelyüket, és elmélyedni a történelmükben!

 

1. Sziklakórház

A Sziklakórház 1944 februárjában nyitotta meg először kapuit, mint a főváros földalatti sebészeti szükségkórháza. Eleinte légiriadók esetén szállítottak ide sebesülteket, majd 1944/45 telén, Budapest ostroma alatt az ellátási problémák ellenére is maximális kihasználtsággal működött. Kórházként ezután már csupán egyszer, az ‘56-os forradalom idején nyílt meg ténylegesen.

1958-62 között kibővítették, hogy akár egy vegyi- vagy atomtámadás esetén is üzembe lehessen helyezni, mint kórházat. A 2000-es évek közepéig készenlétben állt, 2007 óta a Sziklakórház Atombunker Múzeum folyamatosan bővülő kiállítása tekinthető meg itt.

A kiállítás egy 60 perces csoportos tárlatvezetés keretei közt tekinthető meg, ok, a múzeum minden nap 10-től este 6-ig óránként indít magyar és angol nyelvű túrákat.

A múzeum weboldala, információk és jegyárak: https://www.sziklakorhaz.eu/

 

F4 Objektum

Az M2-es metró építési munkálatai 1952-ben tökéletes álcát biztosítottak a Rákosi-kormánynak, hogy titkos atombunker megvalósításába kezdjen a párt Szabadság téri székháza alatt. A 16 emelet mélyen kialakított létesítmény célja az lett volna, hogy egy atomtámadás esetén az állam vezetésének krémje a föld alól, biztonságban folytathassa munkáját. Az eredeti tervek nem valósultak meg, azonban a 60-as évek folyamán egy 2200 fős tömegóvóhely kialakításával végül befejezték a munkálatokat. A több, mint 70 éves létesítményt évtizedek óta nem tartják karban megfelelően és kihasználatlanul áll. Számos tévhit terjed róla az interneten, és bár korábban volt egy-egy bejárás, jelenleg nem látogatható.

Blog bejegyzésünket itt olvashatod!

F4 objektum

Szikla légvédelmi központ

A Kis-Gellért hegy alatt működött a második világháború idején az ún. Szikla légvédelmi központ, innen irányították a magyar légierőt. Később, Budapest ostromának során feltehetőleg raktárként funkcionált. 

A háborút követő időszakból a titkos földalatti bunkerrendszerről kevés hiteles információ áll rendelkezésre, a létesítményt sok rejtély övezi. A felsőbb szinteken és a felszíni épületben a század második felében a légierő, később a polgári légiforgalmi irányítás munkatársai kaptak helyet. Végül mindkét intézmény kiköltözött. Jelenleg a Honvédség tulajdonában áll üresen, és leromló állapotban.

 

P50 kormányzati óvóhely

A várhegy legnagyobb földalatti épülete a ‘30-as évek második felében kiépített egykori kormányóvóhely. Célja mindig is a várban dolgozó kormánytagok és hivatalnokok megóvása, az ország vezetésének szakadatlan biztosítása volt. Az Alagút mellett és a Sándor palota alatt elhelyezkedő bunkerbe költözött le Budapest ‘44-45-ös ostromának idején a német és a magyar védőhadsereg parancsnoksága. A hidegháború folyamán a többszintes, titkosított létesítményt atombiztossá igyekeztek tenni és modernizálták. Azóta is többé-kevésbé karban tartják, így jelenleg is relatíve jó állapotban van.

Ugyan a titkosítást 2006-ban feloldották, a P50 jelenleg nem látogatható és sorsa egyelőre kérdéses. Meglehet, hogy a várbeli beruházások egyszer az egykori kormányóvóhelyre is hatással lehetnek.

Itt olvashatsz róla!

Metró

A jelenleg is működő M2 metróvonalat a hidegháború kezdeti időszakában, 1950-ben kezdték el építeni. A fegyverkezési verseny kiéleződésének éveiben a magyar kommunista vezetésre hárult a feladat, hogy a lakosság esetleges légoltalmi igényeit valahogy megoldja. A második világháború idején használt civil légópincék nem lettek volna elégségesek egy atomcsapás esetére, azonban az új, mélyépítésű metróvonal igen.

Az M2 (és később az M3) bizonyos állomásainak bejáratait ezért a lökéshullám ellen kiengedhető pajzsokkal látták el, ezek a mai napig láthatóak a közönség számára is. Elég csak nyitott szemmel járnod például az M2-M3 átkötő folyosóján, és láthatod, hol zárna le a zsilip! Az áramot aggregátorok, a vízellátást kutak, a légszűrést harcigáz szűrők hivatottak biztosítani nagyságrendileg 72 óráig, de vizesblokkok is találhatók lent a higiénia minimális megőrzése érdekében. Félreértés ne essék, ezeken túl ellátás, élelmiszerkészlet nincs raktározva, szükség esetén ezt mindenkinek magának kéne megoldania. 

A mai csúcsfegyvereket tekintve az M2 és az M3 vonalai elavultnak tekinthetők, mint óvóhelyrendszerek. Szükség esetén azonban a kidolgozott protokollok még életeket menthetnek.

 

Kőbányai pincerendszer

A földalatti Budapest legnagyobb egybefüggő létesítménye a több mint 30 km hosszú Kőbányai pincerendszer. A mészkőbányászat, majd a sörgyártás motiválta a járatok folyamatos bővítését. A pincerendszer egy része ma is a Dreher Sörgyár tulajdonában van, másik jelentős része az önkormányzaté, és nagyrészt kihasználatlanul áll. A második világháború idején ide költözött le a budapesti repülőgépalkatrész-gyártás. A szocializmus évtizedeiben a szivattyúzás megszűnésével az alsóbb járatokat elöntötte a víz, ezért manapság gyakran gyakorlatoznak itt búvárok.

A pincerendszer egy része jelenleg látogatható, akár te is részt vehetsz a szervezett 3 órás programon, aminek során megismerheted a pincék történetét, és egy második világháborús szemtanú részletes, exkluzív beszámolóját is megnézheted.

További információ: https://bunkerturak.hu/a-titokzatos-kobanyai-pincerendszer/

 

Kőbányai pincerendszer

Csepeli bunker

A csepeli Weiss Manfréd gyár, későbbi nevén Csepel Művek, a 20. századi Magyarország legnagyobb nagyüzeme volt. A több tízezer főt foglalkoztató, olykor civil-, olykor hadieszközöket termelő gyár területén a 2. világháború idején sorra készültek el a dolgozók számára fenntartott óvóhelyek és bunkerek. A légoltalmi készülődés a hidegháború idején folytatódott, azonban a ‘90-es évek privatizációs hullámának köszönhetően az egykor több mint száz kisebb-nagyobb objektumból ma csupán 3 látogatható egy egybefüggő, 4 órás túra részeként.

Ezt a második világháborús időszakra fókuszáló programot szintén a BudapestScenes kollégái szervezik, akiknek háttértudását a bunkerek történetét feldolgozó kutatás alapozza meg. A résztvevők a tárlatvezetésen túl részletes olvasnivalóval és a vonatkozó dokumentumfilmhez való hozzáféréssel is gazdagodnak. Ha egy igazán velős programra vágysz, feltétlenül ajánljuk a méltán híres csepeli bunkertúrát!

További információ: https://www.budapestscenes.com/bunkertura/

Érdemes felkerekedni és végigjárni egy budapesti bunkertúrát: a látogatható helyeken mindenféleképpen vegyél részt egy tárlatvezetésen, mert rengeteget tanulhatsz a 2. világháborús és hidegháborús felkészülésről!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük